Knights of Columbus


 

   Alaska State Council Officers

  |    Download Directory (PDF)

State Deputy Ron Reinhardt State Deputy
State Secretary Ron Jones
Past State Deputy James C. Betts
State Chaplain Father Patrick Brosamer
State Treasurer Bill Chrisman State Advocate
State Advocate Tom Malone
State Warden Fred Schurman
Insurance Agent George F. Neuerburg

District Deputies 

District #1 Bill FasserBill Fasser, Anchorage

| 4859 | 10798 | 12290 | 12492 | 13315

District #2 Jeffery L. Gibson, Fairbanks , North Pole

| 5011 | 8308 | 12431 |13566

District #3 Vacant, Juneau, Sitka, Ketchikan

| 1760 | 11321 | 11757 | 13056 |

District #4

John A. Ostrom IV,   Anchorage, Eagle River, Palmer, Wasilla

| 9581 | 9830 | 11558 | 11745 | 11816 |

State Directors and Chairmen

Membership Director George Neuerburg
Membership Retention Chair Mike Honner
Council Retention Chair Michael Welch
Program Director Timothy L. Doval
Church Director Fred Villa
Columbian Squires John B. Lopetrone
Youth Director Jacob Coffman
Family Director Chris Gianotti
Community Director John Monagle
Health Servcies Chair Dr. J. Terry Thompson
Awards/Report Forms Chair Bill Chrisman
Ceremonials Chairman Kevin Adler
Insurance Promotion George F. Neuerburg
Public Relations Ed Cunningham
Council Reactivation Chair  
McGivney Guild Chair Bill Chrisman
Pro-Life Couple James and Ann Curro
Webmaster Ed Cunningham
Vocations Bishop Edward Burns
Icon Coordinator John P. Monagle
Marian Hour Chairman  
Youth Director Jacob Coffman

Campaign for People with
Intellectual Disabilities
Chairman

Tom Malone
Camp Events Chairman Bernard Freeman ( St. Therese's Camp )
Second Responders
Chairman
 
VA Voluntary Service
(VAVS) Rep
John B. Lopetrone
'Keep Christ In Christmas' 'Christmas Cards' Kevin P. Adler
Athletic Events Chairman Rich Owens
Round Table Chairman John Lopetrone
State Squires Chairman John Lopetrone
Special Olympics Chairman Tom Malone

State CouncilKnights of Columbus Supreme CouncilMembership InformationActivities and CalendarOfficersHome